Skip to main content

Polistireninis putplastis ir klinkeris – ir šilta, ir gražu.

Polistireninis putplastis – populiariausia termoizoliacinė medžiaga šiuolaikinėje statyboje. Stogų, grindų, sienų apšiltinimui tai nepakeičiama termoizoliacinė medžiaga, tvirtai lyderiaujanti šiuolaikinėje statyboje. Namus statome galvodami apie daugelį metų į ateitį ir svarbu yra tai, kad

Apšiltinant fasadus, polistirenas įprastai dengiamas tinkuojama sudėtine termoizoliacine sistema.

Ši šiltinimo sistema naudotina visų rūšių gyvenamiesiems, viešosios paskirties, pramoniniams ir kitiems pastatams. Ji naudotina naujų ir modernizuojamų visų rūšių gyvenamų, viešosios paskirties, pastatų išorinėms sienoms šiltinti. Ji yra lengva, tad sienų laikančiuosius sluoksnius bei jų pamatus neveikia didelės apkrovos. Ji leidžia efektyviai taupyti šilumos energiją, gražinti gyvenamąją aplinka, pagerinti žmonių gyvenimo kokybę. Tinkuojama sudėtinė termoizoliacinė sistema saugo pastatus ne tik nuo nepalankių oro sąlygų, bet ir prailgina jų eksploatacijos trukmę.

Bandymais nustatyta, kad tinkuojamos sudėtinės termoizoliacinės sistemos su polistirolo izoliacija degumo klasė yra B-s1, d0 ir atitinka gaisrinės saugos taisyklių „Gaisriniai saugos pagrindiniai reikalavimai“ reikalavimus. Tokiu būdu ši sistema tinka praktiškai visų pastatų saugiam šiltinimui.

Tinkuojamos sudėtinės termoizoliacinės sistemos su polistireniniu putplasčiu gali būti apdailintos struktūriniu tinku, apdailos plytelėmis bei kitomis medžiagomis.

Pastarąjį dešimtmetį, ypač mažaaukščių namų statyboje, vis didesnį populiarumą įgauna klinkerio plytelių apdaila.

Kodėl klinkeris?

Klinkeris – tai fasado apdailos medžiaga, pagaminta iš molio, šamoto ir špato priemaišų. Ruošiant klinkerį, visos minėtos medžiagos sumaišomos iki 1000 oC įkaitintoje krosnyje, todėl gamybos metu įgauna didelį atsparumą ir tvirtumą įvairiems aplinkos veiksniams.

Klinkerio plytų pavadinimas kilo iš olandiško žodžio klink – skambėti. Viena į kitą sudaužtos plytos skleidė aukštą aiškų garsą.

Klinkerinės plytelės neretai vadinamos optimaliu fasado apdailos pasirinkimu, nes yra nepaprastai atsparios aplinkos poveikiui – saulės vėjo, lietaus ar šalčio, neblunka, taip pat neveikia druskos ir rūgštys. Nedidelis šių plytelių vandens įgeriamumas, todėl klinkeris yra tvirtas ilgaamžis ir universalus pasirinkimas , tinkamas naudoti tiek statant naują namą, tiek atliekant namo renovaciją.

Nors klinkerio plytelės yra visiškai natūralus produktas, spalvų paletė išsiskiria gausa. Galima rinktis nuo baltų, kreminių, gelsvų iki ryškiai raudonų, pilkų rudų ar net juodų plytelių. Jei fasado darbai buvo atlikti kokybiškai, pradinės išvaizdos jis nepraras dešimtmečiais. Taip pat svarbu ir universalumas, kuriuo klinkerinės plytelės pasižymi dėl savitos struktūros ir spalvų, kurias įgauna degimo metu. Neutralios, natūralios šių gaminių spalvos ne tik suteikia galimybę plyteles nesudėtingai priderinti prie aplinkos, suteikia šilumos ir jaukumo, minimali priežiūra, neteks jų keisti, bet ir plauti.

Dar vienas klinkerio plytelių panaudojimas fasado apdailai privalumas - ši apdaila puikiai dera su kitais apdailos variantas – apdailiniu tinku, medinėmis ar plastikinėmis dailylentėmis. Neretai klinkerio plytelėmis padengiama tik viena pastato siena ar tik sienos dalis, o likusiai fasado daliai spalviniai priderinama  kiti apdailos variantai.

Fasado šiltinimas

Fasado šiltinimo darbai su klinkerio plytelėmis analogiški, kaip it naudojant apdailinį struktūrinį tinką, tačiau yra vienas išskirtinis reikalavimas: smeigių galvutės paliekamos ant armavimo tinklelio. Šiuo atveju naudojamos specialios smeigės EJOT ejotherm S1. Tai smeigės su plastikine vinimi be taškinių šalčio nuostolių. Smeigė yra sukama, pasižymi didelėmis ištraukimo jėgomis, maksimalus ilgis 46 cm.

Naudojant įprastas smeiges su metaline vinimi, žiemą per klinkerio plyteles išryškėja smeigių tvirtinimo vietos.

Reikalingas polistireninio putplasčio storis tinkuojamoje sudėtinėje termoizoliacinėje sistemoje, panaudojant klinkerio plyteles, apskaičiuojamas pagal STR 2.01.02:2016 „Pastatų energinio naudingumo projektavimas ir sertifikavimas“ nuorodas.

1 brėž. Išorinės sienos šiltinimas tinkuojama sistema su Klinkerio plytelėmis (gyvenamieji pastatai)

2 brėž. Išorinės sienos šiltinimas tinkuojama sistema su Klinkerio plytelėmis (visuomeniniai pastatai)

Cokolio šiltinimas

Tinkuojama sudėtinė termoizoliacinė sistema turi būti atspari fiziniams poveikiams. Atitinkamose fasadų vietose šiltinimo sistemos atsparumas fiziniams smūgiams turi būti parinktas pagal STR 2.04.01:2018 „Pastatų atitvaros. Sienos, stogai, langai ir išorinės įėjimo durys“ nuorodas. Atsižvelgiant į tai, pamatų plonasluoksnis tinkas dažniausiai dengiamas apdailinėmis klinkerio plytelėmis. 

3 brėž. Juostinio pamato ir cokolio šiltinimas tinkuojama sistema su klinkerio plytelių apdaila

4 brėž. Rūsio išorinės sienos šiltinimas su klinkerio plytelių apdaila

5 brėž. Rostverko ir cokolio šiltinimas su klinkerio plytelių apdaila

Vėdinama termoizoliacinė sistema

Prie vėdinamos termoizoliacinės sistemos priskiriama ir išorinių sienų šiltinimo sistema su vėdinamu tarpu ir apdailos plytų ekranu. Ji irgi tinka visų rūšių gyvenamiems, viešosios paskirties ir pramonės pastatams. Šioje sistemoje polistireninis putplastis dedamas į sieną ir lanksčiais ryšiais su fiksatoriais pritvirtinamas prie sienos laikančiojo sluoksnio ir klinkerio apdailos plytų ekrano. Tarp polistireninio putplasčio ir apdailos plytų ekrano paliekamas 40 mm vėdinamas tarpas apdailai naudotinos ir klinkerio apdailos plytos. Tokios sistemos apdailoms plytoms atremti reikalingas specialus pamatas  Taip apdailintų pastatų eksploatacija rodo, kad vėlesniame etape papildomas apšiltinimas iš išorės sudėtingas. Norint užtikrinti siektiną energinio efektyvumo klasę, būtina teisingai paskaičiuoti polistireninio putplasčio plokštės storį.

6 brėž. Trisluoksnės sienos šiltinimas (gyvenamieji pastatai)

7 brėž. Trisluoksnės sienos jungties su pamatu šiltinimas

Tinkuojamos apšiltinimo sistemos atnaujinimas

Dar viena klinkerio plytelių panaudojimo mažaaukštėje statyboje niša – fasado, prieš kelis dešimtmečius apšiltinto polistireniniu putplasčiu ir padengto plonasluoksniu tinku, atnaujinimas klinkerių. Dažniausiai tokių darbų tikslas – atnaujinti fasadą, įvesti į dizainą  naujų spalvų, pakelti namo vertę. Darbų technologija mažai skiriasi nuo įprastinių klinkerio plytelių klijavimo darbų. Pirminiame etape fasadas ruošiamas klijavimo darbams. Aukšto spaudimo vandens srove nuo jo pašalinamos dulkės, purvas, samanos , teršalai bei kiti nešvarumai, užsilikusių mikroorganizmų sporos. Jei netoliese yra daug medžių ir kitos augmenijos, fasadas gali būti pažeistas pelėsinio grybelio. Tokį fasadą būtina nupurkšti antiseptiku ISO A-Clean, palaukti 3 – 5 dienas ir dar kartą nuplauti vandeniu.

Kartu išlyginami fiziškai pažeisti paviršiai, pašalinami kiti smulkūs pažeidimai.

Paruoštas fasadas dengiamas klijavimo ir armavimo mišiniu, į kurį panardinamas armavimo tinklelis. Armavimo tinklelis prismeigiuojamas EJOT ejotherm S1 smeigėmis, paliekant  jų galvutes virš tinklelio. Rekomenduotina naudoti dvigubą armavimą, naudojant 5 – 6 smeigės vienam kvadratiniam metrui.